GECE ÇUHA ÇİÇEĞİ VE GECE ÇUHA ÇİÇEĞİ YAĞININ FAYDALARI

Gece çuha çiçeği olarak biline bitki ve bu bitkiden elde edilen bitkisel yağı, pek çok faydaya sahip, Önce bitkinin, hangi hastalıklar için kullanıldığını görelim,ardından da, yağının faydalarını görelim.
GECE ÇUHA ÇİÇEĞİNİN FAYDALARI ;
* Gece çuha çiçeği yağı omega yağ asitlerinin zengin kaynağıdır. Omega yağ asitleri, öncelikle adet öncesi gerginlik belirtilerinde ve egzamada kullanılır. Ciltteki kızarıklıkları ve kaşıntıları engeller.
* Eklemlerde oluşan ağrılara ve şişmelere karşı kullanılması önerilmiştir.
* Kolesterol düşürücü etkisi vardır.
* Önceki gece aşırı alkol tüketip, ertesi sabah sersemlik ve baş ağrısı ile uyanma halini önler. Ancak bu durumda etkili olabilmesi için, içki içmeden önce yaklaşık 1000 miligram alınması gerekmektedir.
GECE ÇUHA ÇİÇEĞİ YAĞININ FAYDALARI ;
* Gece çuha çiçeği yağı yüksek oranda Gamma Linolenik Asiti ve çoklu doymamış yağ asitleri içerir.Fakat Borretsch yağına göre hücrelerde yağlanmayı sağlayan, erula asitini içermez. Bu sebepten, uzun süreli terapiler için çok uygundur. Faydası,  yüksek oranda gamma-linolenik asiti içermesinden kaynaklanıyor, çünkü, bunun yardımı ile, vücudumuz hücre hormonu olan Prostaglandin E1 oluşumunu gerçekleştiriyor. Prostaglandinler, vücutta birçok organ ve dokuda sentezlenen ve çeşitli fizyolojik ve farmakolojik etkinlikleri olan hormonlardır . Bunların etkisi bağışıklık sistemini güçlendirdiği kaslar , damar sertliği, tıkanması ve allerjik reaksiyonları önlediği üzerindedir. Bu yüzden sigara kullananların klinik terapilerinde kullanılır ve nörodermatit gibi bağışık sistemi bozukluğundan kaynaklanan hastalıklarda çok etkilidir.
* Aynı zamanda Prostaglandin E1 damar tansiyonunu azaltır ve trombosları önler. Arthritisi  de önler ve alkolik insanların ciğerlerinin zarar görmesini  önler.
* Prostaglandin E1 bunların dışında kadınların sexual hormonları olan östrojen, progesteron ve prolaktini dengeleyici bir etkisi vardır. Bundan dolayı cildinizin yağlanması dengelenir ve cildiniz daha yumuşak  ve berrak olur. 
* Gece çuha çiçeği yağının, zihnimize de pozitif etkisinden dolayı, kadınların regl dönemlerinde depresyonların tedavisinde kullanılır. 
* Genel olarak gece çuha çiçeği yağı, uzun bir süre iç kullanımda, kan dolaşımından kaynaklanan cilt problemlerinde, allerji, romatizma şikayetlerinde, Multiples Sklerose (MS Hastalığı), Kalp hastalıklarında ve histerik durumlarda çok faydalıdır. 
* Dış kullanımda her türlü cilt problemlerinde faydalıdır. Çoğu cilt hastalıkları sedef, nörodermatit, ekzama  gibi hastalıklar kan dolaşımının bozukluğundan kaynaklanır. Bu sebepten, gece çuha çiçeği yağının içinde bulunan, birçok madde kan dolaşımı dengeleyici özelliğinden tedavi için etkindir.
KULLANIM ŞEKLİ : Yetiskinler için günde 2-4 tatli kasigi, çocuklar 1-2 tatli kasigi alabilir. Uzun süreli kullanilabilir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !