Kayısının Faydaları

Her bir kayısı yalnızca 20 kaloridir ve günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 25’ini karşılar.100 gram Kayısı 260 kalori ihtiva eder. Kendisi hafif ama faydası ağır bir meyvedir.


·         Kansere karşı koruyucu bir etkisi vardır. İçindeki beta karoten adlı madde hücrelere saldıran molekülleri kontrol altına alarak, kanseri önler.

·         Cilti güçlendirir. Püresi veya suyu her tip yorgun, hasarlı cildi beslemek,nemlendirmek ve sıkılaştırmak için kullanılır.

·         Kabızlığı önleme etkisisinin yanı sıra içeriğinde bulunan yüksek potasyum sayesinde kas kramplarını önleyici etkiye de sahip.

·         Kayısının glisemik yükü düşüktür, enerji içeriği de azdır. kayısının posa bakımından zengin yapısı nedeni ile tok tutucu ve bağırsakları çalıştırıcı özelliği de bulunmaktadır. Bütün bunlar kayısıyı diyetisyen ve kronik diyetçilerin gözdesi yapmaya yetmektedir.!

·         Betakaroten kayısıda en çok bulunan antioksidanlardan(Bir kayısı ne kadar parlaksa, içindeki beta karoten oranı da o kadar yüksek olur.)

·         A vitamininin bitkisel çeşidi bakımından çok zengin olduğu, beta karoten açısından çok zengin olması nedeniyle kayısının, koroner arter hastalığına yol açan damarlarda plak birikimini önlemeye yardımcı olduğu aktarılıyor.

·         Ayrıca 1 bardak kayısı suyu günlük A vitamini gereksiniminin 1/3’ünü karşılayacak değere sahip.

·         Kan yapımını artırarak, kansızlığı engeller.

·         Beynin düzenli çalışmasını sağlar, stresi azaltır

·         Mide ve on iki parmak bağırsağı ülserinin meydana gelmesini engeller, meydana gelmiş ülserlerin iyileşmesine yardımcı olur.


·         Kalp kaslarını kuvvetlendirir ve daha düzenli çalışmasını sağlar Klinik ölümündeki reanimasyon çalışmalarında kalbin uygulamaya cevap vermesinde etkili olur

·         Kayısının potasyumca zengin, sodyumca fakir ve A vitaminin öz maddesi karotence zengin olması insan beslenmesinde kayısıya çok önemli değer kazandırmaktadır.

·         Üreme sistemi üzerinde önemli rolü bulunup, cinsel güce katkısı vardır.


·         Gırtlak iltihabına ve astıma iyi gelir. Astımda balgam söktürücü özelliğe sahiptir.

·         Gece körlüğünü önler.

·        Yaşlanma etkilerine karşı vücudu korur.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !