Kuru Kayısının Faydaları

Potasyum açısından son derece zengin olana kuru kayısı, yazın taza, kışın kuru olarak, sürekli tüketilmesi gereken bir besin. Faydaları

·         Kuru meyveler iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Bu nedenle boy uzamasını sağlarlar.Gün içinde 4-5 kuru kayısı, 2 kuru incir, 1 avuç siyah kuru üzüm seçeneklerinden birinin tercih edilmesi yeterli olacaktır.

·         Kabızlık için sabahları 1 kuru kayısı yedikten sonra üstüne bir su bardağı ılık su için.

·         İyi bir bağırsak temizleyicidir.

·         Kemik erimesine iyi gelir.

·         Beyin yorgunluğu için taze veya kuru kayısı yenilir.

·         Bİçindeki A Vitamini hastalıklara karşı organizmanın direncini arttırıyor, vücudu daha güçlü hale getiriyor. Sabahları 3-4 adet kuru kayısı yiyerek daha canlı bir cilde de kavuşabilirsiniz.

·         BAyrıca kayısının kansızlığa, hazımsızlığa, kabızlığa iyi geldiği de biliniyor.

·         Kuru kayısının faydaları diyetisyenler tarafından da iyi bir biçimde kullanılmaktadır. Diyetisyenler genellikle ara öğünler kuru kayısı gibi kurutulmuş meyveleri tavsiye etmektedir.

 

Not: Özellikle kış aylarında popüler bir alternatif olan kuru kayısı, kurutma işlemi sırasında bozulmayı önlemek için eklenen kükürtdioksit nedeniyle yaklaşık her 100 kişiden birinde alerjik reaksiyonlara neden olabilir ve her 20 astımlıdan birinde krizleri tetikleyebilir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !