KUŞBURNUNUN FAYDALARI

Kuşburnu bitkisini, özellikle içeriğinde bulunan bol C vitamini sayesinde hepimiz biliyoruz. Kuşburnu aynı zamanda iyi bir böbrek dostu, tansiyon ve şeker düzenleyici bir bitki.Vücudumuzun bağışıklık sitemi güçlendirir. Doğal C vitamini içeren en değerli kaynak olan kuşburnunda A, B1, K, P vitaminleri; mineraller, meyve asitleri, flavonlar, tanen ve şeker bulunur. Çekirdeğinde ise vanillin vardır. Olgun kırmızı meyveler sonbaharda toplanır. Kurutmak için ortadan yarılır veçekirdekleri çıkartıldıktan sonra kurumaya bırakılır. İyice kuruduktan sonra, hava almayan kaplarda saklanmalıdır. Aksi halde, etkinliğinin önemli bölümünü yitirir.
Kullanım alanları: Enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı, bedenin savunma sistemini güçlendirir. Kabızlık ve hafif safra kesesi, böbrek ve mesane rahatsızlıklarına karşı başarılıdır. Ayrıca kuşburnunun, böbrek üstü bezlerini çok olumlu etkileyerek önemli hormonların üretimine destek sağladığı da bilimsel alanda kanıtlanmıştır.
Kullanım biçimleri: Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış kuşburnu kabuğu, orta boy 1 su bardağı soğuk suya eklenir, hafif ısıda kaynama derecesine kadar ısıtılır, 10 dakika kaynatılır ve süzülür. Veya aynı miktar, kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, 10-15 dakika demlendirildikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak kuşburnu çayı yeterlidir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !