Lahana ve lahana suyunun yararları (lahana kürleri)

Lahanan kürlerinde genellikle lahana suyu önerilmektedir. Bildiğiniz gibi lahana çiğ olarak tüketildiği gibi çeşitli yemeklerle ve mezelerle de soframızı süsleyen bir bitkidir.

Çiğ olarak yenildiginde

* Sindirim sistemi rahatsızlıklarına,

* Bağırsak tıkanıklığına, bağırsak tembelliğine, bağırsak kurtlarına iyi gelir.

* Yaşlanmayı önleyici mineral olarak kabul edilen selenyum sağlıklı bir cilt verir, erkeğin cinsel gücünü artırır.

Lahana suyunun faydaları

* Rahatlatıcı etkiye sahiptir Lahana suyu ile yapılan alman banyo vücuttaki uyuşukluğu giderir ve aynı zamanda solgunlaşmış cilde de parlaklık verir.

* İdrar Yanmasi İdrar Yanmasi İcin kullanılır. Lahana suda haşlandıktan sonra suyu süzülür. Elde edilen sıvı­dan yemek esnasında bir fincan, sabah-akşam aç karma birer bardak içilir.

* Dalak şişliği için Lahana suda haşlandıktan sonra süzülen suyu dinlendirilir. El­de edilen sıvı tatlandırılmadan günde üç bardak içilir.

* Ülser tedavisinde Kaliforniya'lı bir doktor, ülseri, birkaç hafta içinde, taze lahana suyu ile tedavi ettiğini açıklayınca büyük şaşkınlık yarattı. İyileştirme kürü, bir litre lahana suyu ya da %75 lahana %25 kereviz suyuna dayanıyor.

ayrıca

Ahmet Maranki Mide ülseri,gastrit  için "Bir su bardağına yarım fincan patates suyu, bir tatlı kaşığı lahana suyu, sonra 1 tatlı kaşığı bal konur, karıştırılarak üstü su ile doldurulur, aç karnına 1,5-2 ay içilmeye devam edilir " diyor.

bir kürde bizden

Ülser tedavisinde küçük boy lahanayı geniş bir kapta kaynatıp elde edilen bu lahana suyundan gün başına yemeklerden sonra içilmelidir, gün başına içilen miktar 1 litre kadar olmalıdır.

* Göbek bölgesindeki yağların eritilmesinde kullanılıyor İbrahim Saraçoğlu tv programalarında göbek eritmek için  anlattınğı lahana suyundan günde 2 veya 3 kere içilmelisiniz. Aç ya da tok karına içebilirsiniz. Bu karışımı her gün taze olarak hazırlayıp için, Daha fazla hazırlayarak buzdolabında saklamayın

* Mide gazı problemlerinde lahana suyunu bir tutam kimyonla kaynatmak ve bu suyu içmek da bu sorunu çözmek için yeterlidir.

* Ahmet Maranki şeker düşürücü olarak tavsiye ettiği lahana suyunu "Lahana Suyunu sıkın için, Tere yiyin. Domates tüketin. ama bütün bunları mevsiminde tüketmeye gayret edin" diyor.

* Romatizmal diz ağrılarına karşı Lahana yaprağı ılık suda haşlanır. Ezilen sarımsak haşlanan lahana yaprağına yaydırılır. Şişen yer haşlanan lahana suyu ile masaj yapıldıktan sonra hazırlanan yakı şişen mahale konarak temiz bir bezle sarılır.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !