Narın faydaları (Kabuğu, zarları, çekirdeği ve suyununun faydası

Nardan en azami faydayı almak için tüketirken sadece suyunu sıkıp içerek tüketmemeliyiz. Aynı zamanda narı çekirdekleriyle birlikte tüketmek önemlidir. Çünkü nardaki faydalı maddeler genellikle çekirdeğinde bulunur. Narın posası bağırsak fonksiyonlarını düzenleme yönünden faydalıdır.

Nar, içeriğindeki polifenoller yardımıyla kalp-damar sağlığı açısından çok yararlıdır. Çünkü kan akımı hızlandırır ve kalp-damar hastalıklarında karşı koruyucu bir etkisi olur. Kelesterolü düşürür.

Kolesterol için tavsiye

Eğer günde 2-3 cevizle yetinir miktarı abartmazsanız ceviz kolesterol ile mücadele programınızın bir parçası olabilir. Size yeni ve etkili bir önerim var. Bu öneriyi en az üç ay uygulayın, büyük bir olasılıkla iyi sonuç alacaksınız: Her gün kahvaltıda 50 mililitre (1/4 su bardağı) taze nar suyu için!

Nar suyunun yüksek tansiyon şikayeti olan kişilerde tansiyonu düşürme amaçlı kullanılır.

Saraçoğulu tansiyon için  ne öneriyor

İbrahim Saraçoğlu  suyunun da yüksek tansiyon şikayeti yeni başlayan hastalarda yüksek tansiyonun yerleşmesine karşı güçlü bir etki yaparak tansiyonu düzenlediğini belirtiyor.

Narda enfeksiyona karşı koruyucu maddeler bulunur.

Nar içindeki zarları ile yendiğinde mide ülserini iyileştirir. Pirinç suyu. nar suyu. ayva hoşafı. kereviz suyu da mide ülserinin en iyi ilaçlarıdır.


Nar kabuğu ishale çok etkilidir. Nar zarı ile yenildiğinde  C vitamini vardır. Antiseptik, iltihap önleyici, ishal gidericidir. Meyve çekirdekleri kaynatılarak elde edilen sıvı boğazdaki enfeksiyon hastalıkları , ödem ve sarılıkta kullanılır.

Nar suyu serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı savaşan elajik asit ve fenoller içeriyor. Ayrıca cildinizdeki kolajeni korumaya yardımcı oluyor.

Nar aynı zamanda potasyum açısından da oldukça zengin bir meyvedir.

Kanserli hücrelere karşı da nar iyi bir savaşçı. Özellikle prostat ve cilt kanseri gibi hastalıklarda nar tüketimi olumlu sonuçlar verir. Diğer kanser türlerinde de kanserin ilerlemesini, kanserli hücrelerin gelişmesini engelleyici etki göstermiştir. Farklı bölgelere yayılmaması için de iyi bir takviyedir.

Nar çekirdeği yağı, çok değerli punicic acid içermektedir. Nar çekirdeği yağı özellikle cildimizde kırışıklıkları ve yaşlanmayı gidermekte, saçlarımızda canlılık ve saç çıkarıcı etkileri etkileri nedeniyle ilaç endüstrisi tarafından önemli miktarda kullanılmaktadır. Üzüm ve üzüm çekirdeği yağı, nar ve nar çekirdeği yağı cilti gençleştiren kollajen artırıcı asitleri bolca içerirler.

Nar çekirdeği yağı kürü

1- Gözaltı morluklarını gidermek için 1 hafta süre ile göz altlarına Üzüm çekirdeği yağı (Soğuk pres) sürülecek. Takip eden hafta içinde de Nar çekirdeği yağı sürülecek.

2- Yorgun ve yaşlı bir cilt görünümünü ortadan kaldıran nar çekirdeği yağı küründe, nar çekirdeği yağı bir pamuğa sıkıldıktan sonra cilde uygulanır.

Not:30 yaşında olduğu halde 20'li yaşların başlarında görünen Ebru Şallı’nın güzelliğini nar özü içeren kremler kullanmaya borçlu olduğunu her fırsatta belirttiğini hatırlayın! genç ve güzel kalmak için bol bol  üzüm ve nar yiyin

Not : Doktor Mehmet Öz'ün açıklamasına göre, 6 hafta boyunca nar suyu içenlerin kalp krizi riski yüzde 17, kansere yakalanma riski yüzde 22, cinsel problem yaşama riski ise yüzde 16 oranında azalıyor.

.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !